Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Hüseyin Sözlü, Adana’nın gelecek 100 yılını planlayacaklarını belirtti.

Hüseyin Sözlü, Adana’nın gelecek 100 yılını planlayacaklarını belirtti.
Bu haber 04 Mart 2014 Salı girilmiş ve 59 kez okunmuş.

Bu haberi sosyal medyada paylaş!

Facebook 0 Twitter 0

MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, Adana’nın gelecek 100 yılını planlayacaklarını belirtti.
Yerel seçim çalışmaları kapsamında Proje Tanıtım Toplantısı düzenleyen MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, Adana’nın gelecek 100 yılını planlayacaklarını belirterek “Adana’yı 5 yıllık görev süremize hapsetmeyeceğiz” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sheraton Oteli’nde projelerini tanıttığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Başkan Sözlü, göreve geldiklerinde Adana’nın gelecek 100 yılını planlayarak Adana’yı 5 yıllık görev süresine hapsetmeyeceğini kaydetti.

Adana’nın yıllardır plansızlık ve vizyonsuzluk yüzünden kaybettiğine dikkat çeken Sözlü, şöyle konuştu:
“Şehirleri insan ömrüyle bile kıyasladığınızda, insanın ömrü bile şehrin hayatında okyanusta damladır. Adana’nın hedeflerini belirlerken de gerçekten bu konuda iddialıyım, belediye meclisi, meslek örgütleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzun tartışmalardan sonra kararları vereceğiz, oy birliğiyle kabul edeceğiz ve ondan sonra da şehrin uygulanacak planı o olacak, kimse bu kararları değiştirmeyecektir. Şehir ve insan odaklı çalıştığınızda bu projeleri modern şehircilik adına hayata geçirmek noktasında bir sıkıntımız olmayacaktır. Adanamızın bakış açısı bundan sonra yıldızlara nişan almaktır. Adana, yıldızlara nişan almıştır ve hedefine ulaşacaktır.”

Projelerinden bahseden Başkan Sözlü, Adana’nın başlıca sorunlarının ulaşım, kentsel dönüşüm ve istihdam alanlarında olduğunu ifade etti. Sözlü, “Büyük Seyhan” projesiyle Adana’nın geleceğinin dizayn edileceğini ve kentin terk edilen bölgelerinin yeniden çekim merkezi haline getirilmesinin vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir amaç olduğunu dile getirdi. Neredeyse tamamı yeşil alanlar içerisinde projelendiren ve Seyhan Nehri’nin her iki yakasında konumlanan “Büyük Seyhan” projesinin Yüreğir ve Seyhan’ı çekim merkezi yapacağına dikkat çeken Sözlü, kentsel dönüşümde modern şehirciliğin ve şehir planlamasının ruhuna sadık kalınarak yapılacak planlama ve uygulamayla Türkiye’nin en güzel çevrecilik örneğinin sergileneceğini vurguladı. Büyük Seyhan projesi, atölyeler, konferans salonlarının da içerisinde bulunduğu büyük bir kompleksi kaplıyor.

Başkan Sözlü, merkez Yüreğir ilçesi’ndeki Kuvayi Milli Parkı’nın yerine de Osmanlı Hasbahçe, devasa Cennet Bahçesi projesinin yapılacağını kaydetti. Tarihi Tepebağ Mahallesi’ne de değinen Sözlü, geniş kapsamlı bir restorasyon çalışmasının yapılacağını söyledi.

ANA ULAŞIM HATTINDA TERCİH HAFİF RAYLI SİSTEM OLACAK
Yeni açılacak yollar konusunda kamulaştırma ve imar uygulamalarıyla açılacak olan yolların kent trafiğini rahatlatırken yeni dönemden itibaren projelendirilecek yollar ve bulvarların aynı zamanda hafif raylı sisteme altyapı oluşturacağını söyleyen Sözlü, şunları söyledi:
“Metro, üniversiteye ve üniversiteden metronun başladığı hatta ulaştırıldıktan sonra yine o kuşakta Adana’nın kuzeyinden, Doğu, Batı hattında ilerleyerek yeni noktalara kadar ulaşacak ve Yüreğir’e kurulacak olan yeni otogarın içerisinden de raylı sistemden şehrimizin içerisine doğru ulaşmayı mümkün kılacaktır.” Mevcut Adana metrosunun kurtarılması ve iyileştirilmesi haricinde bundan sonra ana ulaşım hattındaki tercihin kesinlikle hafif raylı sistem olacağını söyleyen Hüseyin Sözlü,”Adana metrosu, Adana’nın namusu olmuş artık. Namusumuzu kurtaracağız ama bundan sonra kesinlikle metro hattı olmayacak. Bundan sonra ana ulaşımımızda kesinlikle yeni planımız hafif raylı sistemler olacak ve ulaşım master planıyla 20-30 yıllık projeyi hayata geçireceğiz.” Başkan Sözlü, bunun yanı sıra kent trafiğini rahatlatmak adına motorlu araçlar yerine bisiklet kullanımın teşvik edileceğini ve hatta büyük parkurlar, çok katlı bisiklet otoparkları kurulacağını sözlerine ekledi.

“Adana’da artık skalası düşük bir belediyecilik anlayışını sona erdireceğiz” ifadesini kullanan Başkan Sözlü, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar da müjde verdi. Sosyal yardım ve dayanışma ruhunun geliştiği bir Adana istediklerini vurgulayan Sözlü, “Sağlıklı ve satın alınabilir ölçekte dar gelirlilere hitap eden konut projeleri sunacağız. Halep oradaysa arşın burada. Nitelik açısından bugün kamunun ürettiği konutlardan yüzde 50 yüksek standartlarda, fiyat açısından da yüzde 40 daha ucuz olmak üzere Ceyhan’da konutlar ürettik. Şuan üçüncü etap devam ediyor. Oradaki tecrübelerimizle, dar gelirlilere satın alabileceği, nitelikli konutlarla hemşehrilerimizi ev sahibi yapacağız” şeklinde konuştu.

‘KARATAŞ’I MERSİN’E ALTERNATİF HALE GETİRECEĞİZ’
Slayt gösterisiyle aktarılan projelere göre kırsaldaki insanların sosyal yaşamlarını iyileştirme adına ailelere küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtımı yapılacak, organik tarım teşvik edilecek, Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde turizmi canlandırmak adına halk plajları tesis edilecek, nano tekonojik araştırmaların yapılabileceği Yüksek Teknoloji Merkezi, yeni tarımsal üretim yöntemlerinin araştırılacağı Yüksek Tarım Teknokenti, Sanal Gerçeklik Küresi, Bilgi Teknolojileri Merkezi, Organik Tarım Merkezi ve yabancı bilimadamlarının da bünyesinden çalışması teşvik edilecek olan Adana Kongre Merkezi yapılacak.
MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, şu ifadeleri kullandı:
“Karataş, Yumurtalık ve Anavarza’daki antik kentlerin kazıları hızlandırılacak ve ümit ediyorum ki burada Efes Antik Kent gibi önemli bir kentin ortaya çıkacak. İlçelerimizde kesimhanelerin sağlıklı hale getirilmesi ve olmayanların tamamlanması. Kent merkezinde çok katlı otoparkların tamamlanması, Kozan, Aladağ ve Pozantı yollarımızın tamamlanması belediyemiz tarafından gerçekleştirilecek ve teşvik edecek. Bölgemizde bir hayvanat bahçesi yok. Orman Bakanlığı işbirliğiyle Sarıçam’a ya da gölün karşı yakasındaki bir bölgede geniş bir alana hayvanların gerçekten doğal varlığına fazla aykırı gelmeyen bir yapılanma yapacağız. Karataş’ı Mersin’e alternatif olarak Adanalıların yazlık konaklama ve deniz turizmine alternatif sunacağız. Karataş’ı geliştireceğiz. Bir bodrum olmayacak ama Bodrum’a yakın bir tasarım yapacağız ve Karataş’ı çekici kılmak için Karataş’a raylı sistemle ulaşım sağlayacağız. Ceyhan Enerji İhtisas bölgesini demiryoluyla Ceyhan’a bağlayacağız ve Mersin-Adana-Hatay ekseninde belediye başkanlarıyla işbirliği yaparak mevcut tren yolundan istifade ederek hızlı tren sistemini biz yapacağız. Feke, Mansurlu Yolu, Aladağ Pozantı, Karaisalı Pozantı yolu yıllardan beri o bölge insanının hayalidir. Herkes vaat etmiştir ama, biz gerçekleştireceğiz. Kentsel dönüşümü gerçekleştirirken Seyhan’ın güney bölgelerini bacasız sanayiye ev sahibi yapacağız. Ayakkabı, konfeksiyon ve mobilyacılar için o bölgede sanayicilerle işbirliği yaparak gerekli düzenlemeleri yapacağız. Hayvan ırkının ıslah edilmesi, bölgenin yerli ırklarının geliştirilmesi noktasında gerçekten bu sektörün içinde olan bir belediye başkanı olarak gerekli desteği vereceğiz.

Yoğun katılımın olduğu proje tanıtım toplantısında Hüseyin Sözlü, annesi ve babasının ellerini öperek helallik istedi. Sözlü’nün istediği helallik sonrası anne Zeliha ve baba Ali Sözlü, gözyaşlarına boğuldu.

Bir Cevap Yazın


Sayfalar